ورود / ثبت نام

مراحل ساخت استخر ویلایی و خانگی [بتنی با بلوک سیمانی]

نویسنده :

تاریخ انتشار :

دسته بندی :

مراحل ساخت استخر ویلایی یا خانگی به صورت بتنی نسبت به روش‌های دیگر دارای مزایای زیادی است که از جمله آن می‌توان به امکان تنظیم شکل استخر و سایر ویژگی‌های آن اشاره نمود؛ بنابراین اگر به فکر ساخت استخر با بلوک سیمانی هستید، می‌توانید آن را مناسب با سلیقه خودتان طراحی و اجرا کنید، اما قبل از هر چیز آشنایی با مراحل ساخت برای شما ضروری است.  

مراحل ساخت استخر بتنی با بلوک سیمانی

ساخت استخر با استفاده از بلوک‌های سیمانی نسبت به روش‌های دیگر هزینه کمتری دارد. به همین خاطر بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از بلوک‌های سیمانی برای استخر استفاده کنند. چراکه هم مقاومت بالایی دارد، هم می‌توان آن را به هر شکلی طراحی نمود. برای ساخت استخر ویلایی یا خانگی ابتدا شما باید محلی را انتخاب کنید که مطمئن باشید ریشه درختان در آن قسمت وجود ندارد. سپس بخشی از زمین را گودبرداری کرده به اندازه‌ای که مایلید عمق استخر باشد، زمین مورد نظر را آماده کنید. توجه کنید زمینی که انتخاب می‌کنید اگر مقاوم و صاف نباشد روی طول عمر سازه شما تأثیر دارد و ممکن است در آینده استخری که ساخته‌اید، دچار ترک یا نشست شود.

گودبرداری

برداشتن خاک و گودبرداری برای اجرای کاسه استخر، اولین مرحله است. با توجه به نقشه‌هایی که هنگام طراحی استخر آماده‌شده، قبل از اینکه شروع به کار کنید باید اندازه‌گیری‌های لازم را انجام دهید. ریسمان کشی کنید و محل خاک‌برداری را با استفاده از مقداری گچ معین کنید. به این صورت دقیق انجام می‌شود. توجه کنید که هنگام اندازه‌گیری زمین برای خاک‌برداری، اگر مقدار بیشتری اندازه بزنید، بهتر است. چراکه به این صورت پیش‌بینی نفوذ آب به اطراف استخر را نیز کرده‌اید و هنگام عایق کردن دیوارهای خارجی، حساب این احتمال را هم کرده‌اید. یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت استخر ویلایی و خانگی با استفاده از بلوک سیمانی، خاک‌برداری است به همین خاطر هنگام طراحی یک استخر باید این مرحله را به خوبی انجام دهید.  

رگلاژ سازی کف

معمولاً خاک‌برداری برای ساخت استخر توسط بیل مکانیکی یا سایر ماشین‌های سنگین دیگر مانند لودر انجام می‌شود، اما به خاطر اینکه ممکن است خاک محل ساخت استخر خرد شود در نهایت شما باید با کمک گرفتن از نیروهای انسانی، نهایتاً ۱۵ سانتی‌متر از خاک را بکنید تا به خاک بکر برسید و با استفاده از ترازو به صورت دقیق شیب استخر را اندازه‌گیری کنید تا بتوانید بلوک‌های سیمانی را به درستی قرار دهید.  

اجرای بتن

برای ساخت کاسه استخر پس از رگلاژ کردن کف، باید مرحله اجرای بتن را انجام دهید. در این مرحله باید کف استخر را با استفاده از پلاستیک ضخیم بپوشانید تا از نفوذ ملات به داخل کف استخر جلوگیری شود. به این صورت آب‌های سطحی نمی‌توانند به درون استخر نفوذ کنند، دقت کنید که لایه‌های پلاستیکی باید ضخامت بالایی داشته باشد تا مطمئن باشید که این لایه‌ها طول عمر مفیدی دارند. هنگام بتن‌ریزی بهتر است از چسب بتن استفاده کنید. چراکه به این صورت استخر شما به بهترین نحو آب بندی می‌شود.

آرماتور گذاری کف استخر

در این مرحله از ساخت استخر نوبت به آرماتور گذاری در بخش بدنه و کف استخر سیمانی می‌رسد. در مرحله آرماتور گذاری باید از دو لایه شبکه‌های درهم پیچیده آرماتور که با میلگرد ساخته شده‌اند، استفاده شود. با توجه به مشخصات فنی استخر که در نقشه آن وجود دارد، شبکه آرماتور به صورت عمودی اجرا می‌شود و دارای فاصله ۲۰ سانتی‌متر از بدنه استخر است. پس از نصب آرماتورهای استخر لوله های کف استخر باید به موتورخانه وصل شوند. برای انتخاب این لوله‌ها بهتر است پروپیلن یا پی‌وی‌سی را انتخاب کنید. حالا نوبت به چیدن بلوک‌ها روی یکدیگر می‌رسد. بهتر است این بلوک‌ها با استفاده از ملات روی یکدیگر چیده شوند. باید میلگردها از داخل سوراخ‌های بلوک، عبور کنند تا بتوانند به مرکز سوراخ بلوک‌های دیگر واردشوند و لوله‌ها بتوانند کار خود را به درستی انجام دهند.

آب بندی استخر

آب بندی استخرهای بتنی توسط مواد آب بندی صورت می‌گیرد تا مطمئن شوند که امکان نفوذ و نشتی آب وجود ندارد. این کار باید توسط افراد مجرب و متخصص انجام شود تا نتیجه نهایی کار مثبت باشد.

سرامیک کاری

یکی از اصلی ترین مراحل ساخت استخر، سرامیک کاری است که باید توسط افراد حرفه‌ای و متناسب با سلیقه کارفرما انجام شود. البته ممکن است بعضی افراد ترجیح دهند از رنگ‌های ضد آب برای پوشش استخر استفاده کنند.  

نصب سیستم مورد نیاز برای استخر

استخرهای امروزی دارای سیستم‌های تهویه، گرمایش، سرمایش و ... هستند و در آخرین مرحله نوبت به نصب این سیستم‌ها و آزمایش عملکرد آن ها می‌رسد.   کلام پایانی مراحل ساخت استخر ویلایی و خانگی با استفاده از بلوک‌های سیمانی در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. استخرهای بتنی جزو مقاوم‌ترین استخرها هستند، اما برای ساخت آن ها باید به نکات ایمنی توجه شود.    

بر چسب :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *