ورود / ثبت نام

قیمت ساخت انواع سونا خشک و بخار [خانگی و مراکز تفریحی]

نویسنده :

تاریخ انتشار :

دسته بندی :

برای صحبت درباره قیمت سونا باید فاکتورهای متعددی بررسی شوند و پس از در نظر گرفتن این موارد یک قیمت دقیق برای آن در نظر گرفته شود. انواع تجهیزات و متریال با کیفیت‌های گوناگون در بازار موجود هستند؛ بنابراین اینکه شما چه موادی را انتخاب می‌کنید و از چه تجهیزاتی استفاده می‌کنید، می‌تواند مستقیماً قیمت ساخت سونا خشک یا قیمت سونا بخار را تحت تأثیر قرار دهد. اگر بخواهیم یک برآورد کلی درباره قیمت ساخت سونا داشته باشیم، می‌توانیم بگوییم که هزینه ساخت این سونا از ۸۰ تا ۱۱۰ میلیون تومان متغیر است. البته این هزینه‌ها ممکن است به علت تغییر قیمت متریال مورد استفاده بیشتر هم شود.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت ساخت سونا

از آنجا که سونا معمولاً در خانه‌های اشرافی و لوکس پیدا می‌شود، متوجه می‌شویم که ساخت آن نیاز به هزینه بالایی دارد. در غیر این صورت در هر خانه‌ای می‌توانستید یک سونا بخار یا سونا خشک ببینید. اگرچه هزینه‌های ساخت سونا امروزه نسبت به گذشته کمتر شده است، چرا که امکان استفاده از سوناهای پیش ساخته آپارتمانی هم فراهم شده است، اما اگر بخواهید به صورت اصولی یک سونای خشک یا بخار، در منزل خودتان داشته باشید، بهتر است کمی سر کیسه را شل کنید و از بهترین متریال برای ساخت سونای دائمی استفاده کنید. از عواملی که روی قیمت سونا تأثیر دارند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

هزینه چوب

برای ساخت انواع سونا خشک و بعضی از سوناهای بخار از چوب استفاده می‌شود. این چوب‌ها که از جنس چوب‌های بسیار نرم مانند چوب درخت صنوبر، سرو یا سکویا هستند، اصلی‌ترین بخش از هزینه سونا را به خود اختصاص می‌دهند. البته برای ساخت سونای بخار در بسیاری از منازل از آجرهای نسوز استفاده می‌شود که کاملاً غیر قابل‌نفوذ هستند. برای همین متریال مورد استفاده برای ساخت سونا به اندازه زیادی روی قیمت آن تأثیر دارند؛ اما هزینه‌های مربوط به نصب هیتر، نصب عایق‌های دیواری، سیم کشی، جانمایی فضا و سایر تجهیزات مورد نیاز، کمتر می‌شود.  

 هزینه هیتر

پس از چوب مورد نیاز برای ساخت سونا خشک، دومین موردی که هزینه بالایی دارد، هیتر یا کوره سونا است. با توجه به اینکه هیترها انواع گوناگونی دارند، هزینه آن ها هم با یکدیگر تفاوت دارد، اما دو نمونه از پرکاربردترین هیترهای سونا خشک، هیترهای برقی و گازی هستند. قیمت هر یک از این هیترها نیز با توجه به برند تولید کننده و کیفیت آن با یکدیگر فرق می‌کند. هیتر سونا اصلی‌ترین بخش سونا است و بدون وجود آن اجرای سونای خشک بی‌معنا است؛ بنابراین در انتخاب این بخش بایستی دقت بسیاری را به خرج دهید. برخی از هیترها با استفاده از مادون قرمز، گرما و حرارت مورد نیاز سونا را فراهم می‌کنند که گفته می‌شود برای سلامت انسان چندان مناسب نیست، اما هیترهای معمولی که ضرری ندارند، از نمونه هیترهای سنگی هستند. برای ساخت سونا بخار معمولاً از هیترهای مادون قرمز استفاده نمی‌شود. چرا که به خاطر دارا بودن بخار و رطوبت بالا، این نوع از هیترها توانایی ایجاد این میزان از بخار را ندارند. برخی از هیترها هم هستند که الکتریکی هستند. از این گرمکن‌ها یا هیترهای الکتریکی هم می‌توانید برای ساخت سونا استفاده کنید.  

هزینه عایق کاری

هزینه مربوط به عایق کاری دیوارهای سونا نیز بایستی هنگام محاسبه کلی قیمت آن در نظر گرفته شود. معمولاً از پشم شیشه، فیبر و دیگر عایق‌های حرارتی برای پوشاندن دیوارهای سونا استفاده می‌شود. در برخی موارد دیوارهای خارجی سونا را با فایبرگلاس می‌پوشانند تا به عنوان عایق عمل کند. انتخاب نوع و ضخامت لایه‌های عایق نیز مستقیماً روی قیمت سونا تأثیر می‌گذارد.  

 هزینه سیم کشی سونا

سونا خشک یا بخار نیاز به سیم‌کشی‌های لازم دارد و بایستی برای نصب چراغ، کلید، پریز و حتی نصب لوله بخاری،‌کشی‌های لازم انجام شود. هزینه‌های مربوط به برقکاری هم یکی دیگر از مواردی است که بایستی مورد توجه قرار بگیرد.  

مزایای ساخت سونا خشک

سونا خشک به خاطر اینکه رطوبت زیادی ندارد و برای تسکین آرامش و بهبود سلامتی مفید است، مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. به دلیل اینکه سونا خشک می‌تواند اکسیژن بیشتری به سلول‌های بدن برساند و برای تمدد اعصاب بسیار مفید است، امروزه افراد زیادی هستند که در منازل خود سونا خشک می‌سازند. از مزایای سونا خشک می‌توان موارد زیر را برشمرد.
  • کاهش استرس
  • برطرف کردن گرفتگی عضلات
  • بهبود دهنده درد مفاصل برای بیمارانی که آرتروز دارند.
  • کاهش دهنده علائم بیماری‌های التهابی
  • افزایش اکسیژن خون
  • انعطاف پذیر نمودن مفاصل
  • بهبود جریان خون در بدن
  کلام پایانی قیمت ساخت سونا خشک خانگی یا قیمت سونا بخار با توجه به متریالی که برای ساخت استفاده می‌شود، متفاوت است. در صورتی که قصد سفارش و اجرای انواع سونا خشک و بخار در مراکز تفریحی یا منازل مسکونی را دارید، می‌توانید با شماره‌های کارشناسان بخش فروش نام سایت تماس حاصل فرمایید.    

بر چسب :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *