ورود / ثبت نام

طراحی و ساخت ارزان ترین سونا بخار خانگی

نویسنده :

تاریخ انتشار :

دسته بندی :

نشستن در هوای گرم و مرطوب سونا بخار، مزایای بسیار زیادی دارد، برای مثال می توان به بهبود گردش خون و نرمی پوست اشاره کرد. وجود یک سونا بخار در خانه، می تواند بسیاری از بیماری ها را از شما دور کند و زندگی بهتری را به شما ببخشد. اما هزینه ساخت سونا بخار بسیار بالا است، از این جهت باید با طراحی و ساخت ارزان ترین سونا بخار خانگی آشنا بود. عواملی وجود دارند که تاثیر بسزایی بر روی قیمت سونا بخار می گذارند. ما در این مطلب تصمیم داریم به بررسی این عوامل بپردازیم. همراه ما باشید!

تاثیر اندازه در هزینه ساخت سونا بخار خانگی

یکی از موارد تاثیر گذار در هزینه ساخت سونا بخار، اندازه و متراژ آن است. سوناهای بزرگتر به مواد بیشتری مانند پانل های چوبی، عایق و کف نیاز دارند. هزینه این مواد با افزایش متراژ سونا نیز افزایش می یابد. ساخت یک سونا بزرگتر به نیروی کار بیشتری نیاز دارد، زیرا پانل های بیشتری برای مونتاژ، عایق بیشتر برای نصب و نیمکت های بیشتری برای ساخت وجود خواهد داشت. در نتیجه این موارد می توانند هزینه کلی ساخت و ساز را افزایش دهند. سوناهای بزرگتر ممکن است به عناصر گرمایش اضافی یا ژنراتورهای بخار بیشتر نیاز داشته باشند تا از توزیع یکنواخت گرما در سراسر فضا اطمینان حاصل شود در نتیجه هزینه تجهیزات سونا افزایش پیدا می کند.

استفاده از متریال

برای طراحی و ساخت ارزان ترین سونا بخار خانگی باید با متریال مورد استفاده در ساخت این مکان نیز آشنا باشید. در ساخت سونا بخار خانگی از آجر یا چوب استفاده می شود که هر کدام دارای مزایا یا قیمت خاص خود هستند.

استفاده از آجر

آجر معمولاً گرانتر از چوب است، بنابراین هزینه کلی ساخت سونا آجری ممکن است بالاتر باشد. علاوه بر این، بسته به نوع و کیفیت آجر انتخابی، هزینه می تواند متفاوت باشد. ساخت سونا با آجر در مقایسه با استفاده از چوب می تواند وقت گیرتر باشد. درنتیجه زمان بری بیشتر، منجر به هزینه های نیروی کار بیشتر می شود. آجرها دارای خواص نگهداری و حرارت عالی هستند و این موضوع می تواند منجر به توزیع  موثرتر گرما در سونا شود. در نتیجه می توان گفت هزینه های گرمایشی می تواند به حداقل برسد. آجرها به طور کلی در مقایسه با متریال چوبی نیاز به نگهداری کمتری دارند. آنها در برابر پوسیدگی از مقاومت بسیار خوبی برخوردار هستند. این موارد باعث کاهش هزینه های نگهداری طولانی مدت می شوند. به طور کلی این متریال دارای ویژگی های بسیار خوبی است که می توان از آن در طراحی و ساخت ارزان ترین سونا بخار خانگی استفاده کرد.  

استفاده از چوب

استفاده از چوب در ساخت سونای بخار خانگی می تواند در هزینه آن تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. چوب علاوه بر این که در طراحی دیوار مورد استفاده قرار می گیرد، برای نیمکت ها و کف سونا نیز استفاده می شود. چوب قیمت کم تری نسبت به مواد اولیه آجری دارد و خود دارای انواع متفاوتی است. نوع و کیفیت چوب انتخابی می تواند بر هزینه کلی تأثیر بسزایی بگذارد. برخی از گزینه های چوبی محبوب برای سونا عبارتند از سرو و صنوبر که هر کدام قیمت های مختلف و ویژگی های متفاوتی دارند. سرو به دلیل دوام و مقاومت در برابر رطوبت و پوسیدگی اغلب گرانترین گزینه در نظر گرفته می شود. چوب نیاز به نگهداری منظم دارد تا در شرایط خوبی بماند. در نتیجه شما از لحاظ نگهداری از این متریال همواره باید اقدامات و هزینه هایی را انجام دهید. هزینه هایی که می تواند شامل آب بندی یا رنگ آمیزی چوب برای محافظت از آن در برابر رطوبت و گرما باشد. هزینه نگهداری باید در هزینه کلی داشتن سونای چوبی لحاظ شود و شما نمی توانید آن را جدا از هزینه کلی بگیرید. در نظر داشته باشید که نوع آجری به مراقبت کمتری نیاز دارد. چوب اغلب به دلیل زیبایی طبیعی و گرمای آن انتخاب می شود. این یکی از مزیت های چوب است که می تواند فضایی دنج و جذاب در سونا ایجاد کند. اگر زیبایی‌ برایتان در اولویت باشد، گزینه‌های چوبی با کیفیت بالاتر یا طرح های جذاب تر، هزینه را افزایش خواهند داد. دوام چوب مورد استفاده می تواند بر قیمت آن تأثیر بگذارد. به طور کلی اگر می خواهید از متریال چوبی برای نیمکت یا دیوار استفاده کنید، به سراغ چوب هایی با کیفیت بالا بروید تا مقاومت بیشتری در برابر رطوبت و دما داشته باشند. چوب هایی که مقاومت بیشتری در برابر رطوبت و دما دارند، عمر بالاتری دارند و دیرتر خراب می شوند.  

جمع بندی

شما در طراحی و ساخت ارزان ترین سونا بخار خانگی می توانید از دو متریال چوب و آجر بسته به سلیقه و بودجه خود استفاده کنید. در نظر داشته باشید علاوه بر هزینه کلی، به هزینه های جانبی همانند مراقبت و نگهداری از متریال توجه کنید.

بر چسب :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *