ورود / ثبت نام

احداث و ساخت استخر کوچک در باغ [بلوکی و سیمانی]

نویسنده :

تاریخ انتشار :

دسته بندی :

بلوک های سیمانی در دسته مصالح ساختمانی پیش ساخته قرار دارند و از ترکیب ماسه، شن، سیمان پرتلند و آب ساخته می شوند. کاربرد این بلوک های سیمانی در ساخت و ساز و چیدن دیوارهای باربر است و از ملات مخصوص شامل ترکیب شن، ماسه و آب برای به هم چسباندن بلوک ها استفاده می کنند. این بلوک ها از لحاظ ابعاد و وزن در سه نوع سبک، نیمه سبک و سنگین دسته بندی شده اند؛ نوع بلوک سیمانی سبک برای احداث استخر بلوکی در باغ کاربرد دارد. بلوک سیمانی سبک دارای چگالی کمتر از ۱۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است. این بلوک‌ های سبک برای سقف‌ های تیرچه بلوک بیشتر استفاده می ‌شوند.

مراحل ساخت استخر با بلوک سیمانی

1.خاکبرداری از کاسه استخر

طبق نقشه ساخت استخر باید قبل از آغاز کار به درستی کاسه استخر را اندازه گیری کرد؛ ابعاد استخر را می توان با استفاده از چهار میخ مشخص نمود. سپس نقاط مشخص شده را با ریسمان کشی به هم وصل کرده و برای تعیین محل خاکبرداری مقداری گچ برای دنباله ریسمان استفاده می شود. چنانچه خطر نفوذ آب های سطحی استخر و آب های اطراف به استخر وجود داشته باشد باید در هنگام ریسمان کشی و اندازه گیری اندازه ها را بیشتر لحاظ کرد تا بتوان دیوارهای بیرونی استخر را آب بندی و عایق کرد. خاکبرداری از مهم ترین ساخت استخر با بلوک سیمانی است که باید به دقت انجام شود.

2.رگلاژ کردن کف استخر

معمولا مرحله خاکبرداری در احداث استخر بلوکی در باغ توسط تجهیزات ماشینی مثل بیل مکانیکی و لودر انجام می شود که چنگال های بیل مکانیکی می تواند ضربه هایی به خاک وارد کرده و باعث خرد شدن محل خاکبرداری شود. از این رو برای رسیدن به خاک بکر بایستی حداقل 15 سانتیمتر خاک سست را از محل خارج کرد. عملیات رگلاژ و صاف کردن کف استخر توسط نیروی انسانی انجام می شود و در این مرحله برای سازی بتن سازی و قرار دادن بلوک ها باید ترازو و یا شیب کاسه استخر آماده شوند.

3. بتن ریزی در کاسه استخر

قبل از مرحله بتن ریزی بایستی روی کف خاک استخر لایه های پلاستیکی را به منظور اجرای بهتر بتن قرار داد؛ برای این کار پلاستیکی به اندازه تمام مساحت استخر تهیه و نصب می شود. سپس یک لایه خاک به اندازه 15 سانتیمتر در کف استخر می ریزند تا از جذب ملات به داخل خاک و نفوذ آب سطحی به درون استخر جلوگیری شود. هرچه ضخامت لایه پلاستیکی بیشتر باشد میزان مقاومت آن بالا رفته و باعث افزایش طول عمر مفید لایه های می شود. در زمان اجرای بتن در کف استخر به دلیل زیاد بودن فشار آب های خارجی بهتر است بتن با عیاری حداقل 150 به داخل استخر ریخته شود. برای ساخت استخر کوچک در باغ استفاده از چسب بتن بسیار مهم است؛ زیرا می تواند به خوبی استخر را عایق و آب بندی کند.

4.آرماتورگذاری کف و بدنه استخر

یکی دیگر از مراحل ساخت استخر با بلوک سیمانی، آماتور گذاری کف و بدنه استخر است که در این مرحله باید طبق مشخصات فنی نقشه کف استخر دو لایه شبکه آرماتور با میلگرد به صورت عمودی و در فاصله 20 سانتی متر از بدنه استخر ایجاد کرد. در ادامه باید لوله های مربوط به رفت در کف استخر را به موتورخانه متصل نمود؛ لوله های پی وی سی یا پروپلین بر اساس مشخصات ویژه‌ای نصب و اجرا می شوند.   در این مرحله از احداث استخر بلوکی در باغ بلوک ها روی هم قرار گرفته و با استفاده از ملات کنار هم چیده می شوند؛ چیدمان آن ها به گونه ای است که هر میلگرد می تواند از سوراخ بلوک در مرکز سوراخ بلوک دیگر عبور کند. هر بلوک دارای مشخصات خاصی بوده و دو سر دارند و باید رج هر کدام از بلوک ها باید در جای درست قرار گیرد تا برای آرماتور بندی لوله ها بتوانند به درستی کار کنند.  

مزایای ساخت استخر کوچک در باغ با بلوک سیمانی

در حال حاضر احداث استخر بلوکی در باغ با استفاده از بلوک های سیمانی به دلیل مزایایی که دارد طرفداران زیادی در بین باغ داران و صاحبان ویلاها پیدا کرده است. مراحل ساخت استخر با بلوک سیمانی راحت تر و کم هزینه تر با دیگر متریال های ساختمانی است و همچنین بلوک های سیمانی مقاومت و دوام بالایی داشته و در برابر نشست احتمالی یا ترک های عمیق می توانند استخر را محافظت نمایند.

جمع بندی

برای ساخت استخر کوچک در باغ مهم ترین مراحل شامل خاکبرداری، رگلاژ کردن کف استخر، بتن ریزی کاسه استخر و آرماتورگذاری کف و بدنه استخر هستند.

 

بر چسب :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *