ورود / ثبت نام

۶ نکته اصولی برای ساخت استخر که باید در نظر گرفت

نویسنده :

تاریخ انتشار :

دسته بندی :

یکی از آپشن‌هایی که خانه‌ها و ویلاهای لوکس دارا هستند، وجود استخر در ساختمان است. دیگر مثل گذشته نیست که حتماً برای استفاده از استخر و شنا مجبور باشید به استخرهای عمومی بروید. چراکه امکان ساخت انواع استخر در ویلا، خانه باغ یا منزل مسکونی فراهم شده است. بسیاری از طراحان و مهندسان هنگام ساخت و طراحی بخش‌های مختلف یک ساختمان به فکر ساخت یک استخر هستند، اما رعایت اصول ساخت استخر برای دریافت پروانه‌های ساختمانی ضروری است. به همین خاطر ما قصد داریم در ادامه این مطلب درباره اصول طراحی و ساخت استخر در ویلا و ساختمان مطالبی را ارائه کنیم.  

اصول طراحی و ساخت استخر

اصول ساخت استخر مربوط به پیدا کردن مکان مناسب، طراحی، تجهیزات مورد نیاز برای ساخت استخر، هزینه‌های لازم و ... هستند که در ادامه به همه آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

انتخاب مکان مناسب

برای انتخاب یک مکان مناسب بایستی همه شرایط را در نظر بگیرید. اگر قصدتان ساخت استخر روباز است، باید در محوطه حیاط یک مکان مناسب را برای آن در نظر بگیرید، اما اگر به فکر ساخت استخر در داخل ساختمان هستید باید قبل از طراحی و کشیدن نقشه ساختمان به فکر آن باشید. چراکه بعد از ساخت بخش‌های مختلف، هزینه‌های اضافی را باید پرداخت کنید تا فضای باارزشی که قبلاً ساخته‌شده، تخریب کنید و مجدداً داخل آن استخر بسازید. سعی کنید استخرهای روباز زیر درخت نباشند تا بتوانید از نور خورشید استفاده کنید و آب را به صورت طبیعی گرم کنید. همچنین قرار گرفتن استخر در محلی که باد زیاد جریان دارد، مناسب نیست. از احداث استخر در بخش‌هایی از ساختمان که سیم برق یا سیم تلفن یا خطوط فاضلاب عبور می‌کنند، خودداری کنید. محل قرارگیری استخر باید فضای مناسب برای دوش آب گرم، تخت اضافی یا لوازم جانبی داشته باشد.

نوع استخر

استخرهای خانگی انواع مختلفی دارند. بایستی با توجه به نیاز خودتان یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. استخرهای بتنی که برای ساخت آن‌ها از بتن استفاده می‌شود، دارای حفره‌های متعددی هستند. این استخرها مکان مناسبی برای رشد باکتری و جلبک هستند. به همین خاطر نیاز به تعمیر و نگهداری دارند، اما استخرهای فایبرگلاس تمیزکاری راحت‌تری دارند. البته یک نکته دیگر هم باید درباره استخرهای فایبرگلاس بدانید که پیش‌ساخته هستند و نمی‌توان در طراحی آن‌ها خلاقیت زیادی به خرج داد.  

طراحی و ساخت استخر

برای طراحی استخر بایستی به شکل آن توجه داشته باشید. ممکن است دوست داشته باشید استخر شما مستطیلی باشد یا گرد، فرقی نمی‌کند. به هر صورت شما باید قبل از شروع پروژه این موارد را با پیمانکار در میان بگذارید و اطلاعات کافی درباره جزئیات استخری که می‌خواهید بسازید، مانند متراژ، ابعاد و عمق آن ارائه کنید. پس از طراحی، مراحل گودبرداری استخر، آرماتوربندی و لوله کشی انجام می‌شود. سیم کشی، بتن‌ریزی و آب‌بندی استخر نیز جزو مراحل دیگری هستند که بایستی توسط مهندسان و پیمانکاران انجام شود و نیاز به‌دقت و رعایت اصول ایمنی دارند.

سرامیک کاری

یکی از مراحل ساخت استخر سرامیک کاری و نماکاری آن است که به میزان زیادی می‌تواند روی ظاهر استخر تأثیر داشته باشد و زحماتی که تا به این مرحله کشیده‌اید را نشان دهد. دارا بودن نمای زیبا اهمیت بالایی دارد. به همین خاطر درباره این موضوع تمام نکات مورد نظرتان را به پیمانکار ساخت استخر توضیح دهید تا هنگام نماکاری از طرح‌های موردپسند شما استفاده شود. لبه‌های استخر جزو نکاتی هستند که هنگام سرامیک کاری و طراحی بایستی در نظر گرفته شوند. البته سرامیک کاری باید متناسب با ابعاد استخر و محیط صورت بگیرد.  

نصب سیستم‌های استخر

نصب سیستم‌ها و تجهیزات مورد نیاز استخر مانند سیستم تهویه، گرمایش محیط، گرمایش آب، تصفیه آب، فیلتر تصفیه، مبدل‌های حرارتی و ... جزو کارهایی هستند که در این مرحله انجام می‌شوند. همین امر هم باعث می‌شود تا هنگام آب تنی در استخر احساس و تجربه خوبی داشته باشید.  

هزینه ساخت استخر

برآورد هزینه مربوط به ساخت یک استخر بایستی با توجه به عوامل متعددی انجام شود. نوع استخر، مصالح مورد نیاز برای ساخت استخر، مکان احداث، تجهیزاتی که توسط گروه مهندسی مورد استفاده قرار می‌گیرد، همه و همه به صورت جداگانه روی هزینه استخر تأثیر دارند؛ بنابراین شما هنگام طراحی استخر بایستی تمام این نکات را در نظر بگیرید و اطلاعات کافی درباره هزینه داشته باشید.   کلام پایانی اصول ساخت استخر برای ساخت انواع استخر در ویلا یا ساختمان بایستی موردتوجه قرار بگیرد. معمولاً در ویلاها و خانه‌های بزرگ استخرهای روباز یا سرپوشیده اجرا می‌شوند. درست است که ایده‌های خلاقانه می‌تواند باعث زیباتر شدن استخر شود، اما توجه به نکات مهمی که در این مقاله به آن ها اشاره کردیم، مانند مصالح اولیه مرغوب، اصول طراحی و ساخت استخر در ویلا، محوطه سازی، استفاده از تجهیزات مناسب و توجه به هزینه ضروری است.    

بر چسب :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *